Wady i zalety kominków z systemem DGP i z płaszczem wodnym

Kominek z płaszczem wodnym jest bardzo wydajnym i ekonomicznym źródłem ciepła. Stworzenie odpowiedniej dystrybucji pozwala na stworzenie efektywnego i niedrogiego systemu grzewczego, który będzie w stanie skutecznie ogrzać cały dom.

Wysoka wydajność przy niskich kosztach finansowych

Rozwiązanie to jest niezwykle korzystne finansowo, gdyż w przypadku większości instalacji koszt poszczególnych elementów oraz montażu systemu DGP stanowi nie więcej niż 20% kosztu budowy kominka z zamkniętą komorą spalania, tj. wkład kominkowy. Warto wyjaśnić, że tylko kominki z wkładem kominkowym pozwalają na zbudowanie systemu dystrybucji powietrza. Kominki z zamkniętą komorą spalania mają znacznie większą sprawność grzewczą - średnio około 70%, która w przypadku kominków z otwartym paleniskiem nie przekracza 20%.

Wkłady kominkowe do stałego palenia

Jeśli zdecydujemy się na zakup wkładu kominkowego, którego zadaniem będzie efektywne ogrzanie mieszkania lub domu, a nie będziemy go używać sporadycznie, to powinniśmy rozważyć zakup wkładu przeznaczonego do ciągłego palenia. Wszystkie wkłady kominkowe posiadają specjalne żebra, które pełnią funkcję radiatora - dzięki dużej powierzchni efektywniej oddają ciepło do otoczenia, tym samym skutecznie ogrzewając nasz dom. Wkłady tego typu są specjalnie skonstruowane, aby zapewnić im wysokiej jakości trwałość i odporność na długotrwałe działanie wysokiej temperatury.

Skonsultuj się z ekspertem!

Przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie należy skonsultować się z wyspecjalizowanym ekspertem, który doradzi nam, jaki wkład w naszą instalację będzie najbardziej odpowiedni, zarówno pod względem jej mocy nominalnej, przeznaczenia (czy do palenia ciągłego, czy nie), funkcjonalności i estetyki. Warto też pamiętać, że zgodnie z obowiązującym prawem kominek nie może być jedynym źródłem ciepła - może służyć jedynie jako uzupełnienie istniejącej instalacji grzewczej. Przyczyną tego typu regulacji jest konieczność zapewnienia stałego ogrzewania budynku także w przypadku długotrwałej nieobecności jego mieszkańców. Dlatego instalacja kominka nie zwalnia nas z konieczności posiadania samodzielnej instalacji grzewczej w domu czy mieszkaniu.

Jak dobrać odpowiednią moc grzewczą?

Moc kominka dobieramy w zależności od ocieplenia budynku i powierzchni ogrzewanej obliczając ją z bilansu cieplnego budynku. System dystrybucji gorącego powietrza powinien być starannie zaprojektowany i dostosowany do potrzeb konkretnego domu. Powinniśmy o tym pomyśleć podczas projektowania budynku. Aby odpowiednio dobrać odpowiedni typ układu i poprawnie skomponować poszczególne jego elementy, należy najpierw wykonać kilka obliczeń. Obliczenia te mają na celu zapewnienie wysokiej sprawności instalacji, tj. dotarcia powietrza ogrzewanego przez kominek do wszystkich pomieszczeń objętych planem oraz zapewnienie odpowiedniej temperatury, wystarczającej do ich ogrzania.

System grawitacyjny - zalety i wady

Jeżeli powierzchnia do ogrzania jest niewielka i znajduje się w niewielkiej odległości od kominka - tak aby kanały instalacyjne nie miały więcej niż 4-5 m długości - można zdecydować się na system grawitacyjny, który jest tańszy i wystarczająco wydajny ze względu na różnicę temperatur wywołując ruch, ciepłe powietrze wystarczy do pokonania odległości od kominka do wylotu przewodu grzejnego.

Ta niewielka odległość kominka od otworów wentylacyjnych oraz relatywnie niska prędkość cyrkulującego powietrza skutkuje znacznie wyższą temperaturą, która może prowadzić do spalania pyłu (pirolizy) na wylocie z kratek lub dyfuzorów. Dlatego w dzisiejszych czasach raczej odchodzi od tego typu rozwiązań.