Powody instalacji kominka z płaszczem wodnym

 

Kominek z płaszczem wodnym to wyjątkowe urządzenie, które pozwala jednocześnie cieszyć się ogniem tradycyjnego kominka, ogrzewać dom poprzez podłączenie do instalacji grzewczej oraz przygotowywać ciepłą wodę na potrzeby domowe. Taki piec ma ścianę wewnętrzną i zewnętrzną, pomiędzy którymi przestrzeń wypełniona jest wodą. Rozpalając ogień w palenisku ogrzewasz wodę, która jest dostarczana do systemu grzewczego całego domu lub wymieniasz ciepło za pomocą wymiennika ciepła. Zastosowanie najlepszych materiałów i technologii pozwoliło na osiągnięcie sprawności pieca - 75%, co w praktyce pozwala na ogrzanie domu od 60 do 380 m2 oraz podgrzanie wody do potrzeb domowych bez problemów.

Kominek z obiegiem wodnym można podłączyć do instalacji c.o. i wykorzystywać jako jedyne lub dodatkowe źródło ciepła. Dzięki zastosowaniu odpowiednich urządzeń oraz zbiornika buforowego, kominek z obiegiem wodnym może być połączony w układzie z innymi źródłami energii cieplnej, takimi jak: kocioł gazowy, kocioł elektryczny, kocioł na paliwo stałe, kolektory słoneczne oraz pompa ciepła. Wodny wkład kominkowy to nie tylko funkcjonalne i ekonomiczne źródło ciepła, ale również estetyczny dodatek do wnętrza, dający poczucie domowego komfortu. Istnieje kilka opcji podłączenia kominka z obiegiem wodnym do systemu podgrzewania wody. Kominek może być w systemie grzewczym jako otwarty - ( bez ciśnienia ) i zamknięty (pod ciśnieniem).

Zbiornik wyrównawczy jest uruchamiany w sytuacji awaryjnej (awaria zasilania). Po odcięciu zasilania pompy zatrzymują się, a ciśnienie w piecu rośnie. W takim przypadku woda z paleniska unosi się przez rurę do zbiornika wyrównawczego i jest odprowadzana do kanalizacji. W związku z tym poziom wody w instalacji kominkowej spada i za pomocą miedzianego mechanizmu pływakowego w zbiorniku doprowadzana jest nowa woda z sieci wodociągowej. Oznacza to, że dostarczanie i odprowadzanie wody odbywa się tylko w sytuacjach awaryjnych, podczas gdy nie ma negatywnego wpływu na piec lub inne elementy. Ta metoda połączenia zapewnia kilka dodatkowych etapów ochrony przed przegrzaniem. Oprócz zbiornika wyrównawczego sprzęt jest również podłączony do paleniska, który chroni system przed przegrzaniem, a mianowicie:

- Zabezpieczenie termiczne (zawór termiczny), dostarcza wodę do obiegu chłodzącego kominka, gdy temperatura wody w kominku przekroczy 95 ° C

- Zawór bezpieczeństwa, który odprowadza wodę do kanalizacji, gdy ciśnienie przekroczy 1,5 bara (dla systemu otwartego).

Zabezpieczenie termiczne z obwodem chłodzącym w układach typu otwartego jest wymagane tylko w kominkach dużej mocy: 19, 24, 32 kW. W takim systemie paleniska nie można podłączyć bezpośrednio do innego systemu grzewczego, dlatego stosuje się płytowy wymiennik ciepła. Wymiennik ciepła służy tylko do przenoszenia ciepła z jednego systemu do drugiego, tj. woda w kominku nie miesza się z wodą w systemie grzewczym. W przypadku zaniku zasilania automatyka pełni również funkcję ochronną.

Taki system ma wiele zalet. Podczas spalania kominka kocioł gazowy może nie działać. Wyłącza się automatycznie i nie bierze udziału w ogrzewaniu wody, dzięki czemu można oszczędzać gaz i ogrzewać budynek drewnem Kominek z obiegiem wodnym jest alternatywą dla ogrzewania gazowego. Np. jeśli ciśnienie gazu spadnie, nastąpi przerwa w dostawie gazu lub kocioł nagle się zepsuje, kominek przez chwilę będzie zapewniał "zapasowe" ogrzewanie.

Aby zainstalować w nim kominek, należy zapewnić dopływ i odpływ zimnej wody, a także doprowadzić rury do podłączenia do systemu grzewczego. Dlatego należy pomyśleć o zastosowaniu kominka już na etapie budowy lub remontu domu.