Pomyśl 3 razy zanim kupisz kominek

Prawdziwy kominek to synonim komfortu. Nie ma nic przyjemniejszego niż siedzenie w bujanym fotelu pod ciepłym kocem z kubkiem gorącej herbaty lub kakao i patrzenie w zimowy wieczór na trzaskające kłody za rzeźbionym rusztem kominkowym. Kominek ma też praktyczną stronę - oprócz cieszenia się kontemplacją ognia paleniska, kominek można wykorzystać do ogrzania domu jako dodatkowego źródła ciepła. Jak prawidłowo wyposażyć kominek w prywatnym domu, aby nie tylko cieszył właścicieli swoim wyglądem, ale także skutecznie ogrzewał pomieszczenia?

Co to jest kominek?

Kominek to rodzaj pieca, który wytwarza ciepło poprzez spalanie paliwa stałego. Klasyczną opcją jest drewno opałowe, ale kominek można ogrzewać węglem i specjalnymi brykietami. Paliwo jest spalane przez ciąg powietrza wytwarzany przez konstrukcję kominka. Kanał dmuchawy dostarcza zimne powietrze do komory głównej, w której następuje spalanie. Dym trafia do kolektora dymu, a następnie jest usuwany przez komin, zapewniając wystarczającą przyczepność do aktywnego spalania drewna opałowego. Powstałe ciepło jest rozprowadzane po całym domu w zależności od projektu kominka. Jeśli w twoim domu istnieją ograniczenia związane z konstrukcją domu lub boisz się konieczności przygotowania drewna do kominka opalanego drewnem, możesz zdecydować się na biokominek. Kominek ma kilka odmian, z których każda ma swoje własne cechy konstrukcyjne, dlatego kominki są klasyfikowane według kilku kryteriów.

Rodzaje kominków do ogrzewania domu

Przede wszystkim kominki wyróżnia rodzaj urządzenia komory spalania:

  • Kominek otwarty. To dekoracyjna wersja konstrukcji grzewczej - kominek bez ścian wygląda pięknie, ale jego wydajność jest niewielka, ogrzewa tylko pomieszczenie, w którym się znajduje, i to tylko częściowo, jeśli powierzchnia pomieszczenia jest duża.
  • Półotwarty kominek. Jest przytwierdzony do ściany lub zagłębia się w nią, brakuje jednej ze ścian, co pozwala na obserwację procesu spalania. Potencjał wymiany ciepła takiej konstrukcji jest już wyższy, można go wykorzystać jako pełnoprawne dodatkowe źródło ogrzewania w domu.
  • Zamknięty kominek. W zdecydowanej większości jest to kominek wbudowany w ścianę, oddzielony od pomieszczenia metalową żaluzją lub żaroodporną szybą. Jest to najbezpieczniejsza pod względem zagrożenia pożarowego i najbardziej efektywna pod względem potencjału cieplnego opcja kominka. Taki piec kominkowy do ogrzewania domu nadaje się nawet jako główne źródło.

Aby kominek był źródłem ogrzewania domu, potrzebny będzie system dystrybucji, który rozprowadzi ciepło do wszystkich pomieszczeń. Na tej podstawie kominki są podzielone na dwie grupy: z podgrzewaniem wody i powietrzem.

Kominek ogrzewany powietrzem

Są to kominki typu zamkniętego, w których nie ma bezpośredniego kontaktu z powietrzem w pomieszczeniu. Konstrukcja kominka obejmuje kanały powietrzne, które rozprowadzają ogrzane powietrze po całym domu. W celu zwiększenia wydajności można zastosować zarówno naturalną, jak i wymuszoną dystrybucję gorącego powietrza w pomieszczeniach. Takie kominki mogą być zarówno stojące, jak i do zabudowy. Naturalna konwekcyjna cyrkulacja prądów skutecznie ogrzewa tylko jedno pomieszczenie. Do ogrzewania kilku pomieszczeń wymagane jest wymuszone gorące powietrze. Odbywa się to za pomocą wbudowanych wentylatorów zasilanych energią elektryczną. Kanały powietrzne prowadzą do każdego pomieszczenia, które ma być ogrzewane kominkiem.

Kominek z ogrzewaniem wodnym

Ogrzewanie kominkowe prywatnego domu można zorganizować za pomocą kominka z obiegiem wody. Taki kominek jest podłączony do systemu ogrzewania wody grzejnikowej domu. Jako dodatkową funkcjonalność posiada płytę grzewczą. Istnieją takie odmiany jak piece kominkowe z obiegiem wodnym wykonanym z żeliwa i innych metali. Kominek z wymiennikiem ciepła może służyć jako zapasowa, rezerwowa metoda ogrzewania domu, na przykład, gdy głównym źródłem jest kocioł gazowy. Z takiego kominka można korzystać bez podgrzewania wody do ogrzewania, co może być przydatne latem.