Pięć powodów, dla których warto zainstalować inteligentny termostat.

Wielu właścicieli domów inwestuje w nowoczesne inteligentne termostaty, zamiast ręcznie ustawiać temperaturę ogrzewania. Inteligentny termostat to technologia adaptacyjna, która maksymalizuje wydajność naszego systemu ogrzewania i chłodzenia. Podsumowaliśmy pięć kluczowych korzyści, a zarazem powodów, by zainstalować termostat w swoim domu.

Podgrzewa i chłodzi tylko wtedy, gdy jest to potrzebne
Nie bez powodu urządzenie to nazywa się „inteligentnym”. Podobnie, jak w przypadku tradycyjnego termostatu programowalnego, można ustawić inteligentny termostat, aby utrzymał temperaturę w pożądanym zakresie i dostosowywał ją w zależności od pory dnia i dnia tygodnia. Ale inteligentny termostat idzie o krok dalej. Specjalne czujniki pozwalają np. stwierdzić, czy domownicy rano przebudzili się już, a termostat uruchamia wówczas ogrzewanie, aby utrzymać ich komfort. Kiedy wszyscy domownicy kładą się spać, wyłącza system, aby oszczędzać energię.

Pozwala zaoszczędzić pieniądze
Uruchamiając grzejniki lub klimatyzatory tylko wtedy, gdy ich potrzebujemy najbardziej, inteligentne termostaty oszczędzają energię i pieniądze. Te termostaty pomagają również oszczędzać, wyświetlając historię zużycia energii, dzięki czemu można z czasem porównać i dostosować ustawienia, aby ograniczyć niepotrzebne zużycie energii i zmniejszyć koszty ogrzewania.

Jest łatwy w użyciu
W porównaniu z tradycyjnymi programowalnymi termostatami, inteligentne termostaty są łatwe w konfiguracji i obsłudze. Posiadają interfejsy bardzo podobne do tych, w smartfonach. Grafika jest prosta, a wyświetlacze LCD są jasne i ostre. Kolory służą do informowania o tym, co dziej się w danym momencie np. kolor pomarańczowy sygnalizuje włączenie grzejników. Możemy zmienić temperaturę lub ustawić harmonogram za pomocą dosłownie kilku kliknięć.

Zdalny dostęp i kontrola
Jeżeli posiadamy w domu WiFi, zyskujemy łatwy, zdalny dostęp do inteligentnego termostatu z komputera stacjonarnego, laptopa, tabletu lub smartfona. Dlaczego to takie ważne? Przypuśćmy, że wracamy do domu wcześniej, niż zwykle w wyjątkowo mroźny dzień i chcemy wstępnie ogrzać dom. Wystarczy otworzyć przeglądarkę internetową lub aplikację, aby włączyć grzejniki. Wyobraźmy sobie, że jesteśmy poza domem podczas nagłego ataku zimy i martwimy się, czy nasze rury nie zamarzną. Otwieramy wówczas aplikację, zwiększamy ogrzewanie i zmartwienie z głowy!

Inteligentniejszy dom
Inteligentny termostat łączy się z coraz większą liczbą innych inteligentnych urządzeń. Obecnie do inteligentnego termostatu można podłączyć wykrywacze dymu i tlenku węgla, kamery bezpieczeństwa, urządzenia, a nawet żarówki i dzwonki. Lista rośnie codziennie, a nasze życie staje się dzięki temu łatwiejsze.