Ogrzewanie w pokoju dziecięcym. Kilka rzeczy, na które warto zwrócić uwagę.

Ogrzewanie w pokoju dziecięcym lub sypialni dziecięcej to jeden z najpoważniejszych dylematów rodziców. Estetyka to jedno, bezpieczeństwo to drugie. Obie kwestie są dla rodziców równie ważne. Podpowiadamy, jakie grzejniki wybrać, aby stworzyć bezpieczny i przytulny pokój dla naszej pociechy.

Zabawne kaloryfery w jasnych kolorach
Dziecięce pokoje rządzą się swoimi prawami. Dziecko musi czuć się tutaj wyjątkowo dobrze i bezpiecznie. Dlatego warto wybrać grzejniki, które wzbogacą przestrzeń i sprawią, że będzie ona rozwijała wyobraźnię. Producenci oferują nam obecnie całą masę specjalnych grzejników dekoracyjnych, które nasze dziecko z pewnością pokocha. Wybierzmy grzejniki w jasnych kolorach, które fantastycznie ożywiają wnętrze i stają się elementami dopełniającymi całą aranżację.

Grzejniki z nadrukiem
Dzieci mają żywą wyobraźnię, która jest w fazie rozwoju. Wartą ją pielęgnować, aby z każdym dniem rozwijała się. Pomysł na zabawny nadruk na kaloryferze może sprawdzić się w dziecięcym pokoju. Usiądźmy razem z dzieckiem i porozmawiajmy na temat motywów i wzorów, które go szczególnie interesują. Przedstawmy mu swoje propozycje, ale nie zmuszajmy, aby wybrało naszą koncepcję. Przecież dziecku nie musi podobać się to samo, co nam. Jedno jest pewne: własny, „personalizowany" grzejnik może być strzałem w dziesiątkę.

Bezpieczeństwo przede wszystkim
Równie ważne, jak względy estetyczne są kwestie bezpieczeństwa. Grzejniki muszą być bezpieczne dla dzieci! Wypadki zdarzają się zbyt łatwo. Dlatego dobrze jest uważać na grzejniki z ostrymi krawędziami w pokoju małego urwisa, który nie jest w stanie siedzieć spokojnie przez chwilę. Najlepszym wyborem będą grzejniki o opływowych, zaokrąglonych kształtach, które uchronią maluchy przed urazami i skaleczeniami.

Pamiętajmy o tym, że malutkie dzieci lubią odruchowo chwytać różne rzeczy. Rury grzewcze mogą się nagrzać, narażając dziecko na poważne ryzyko poparzenia. Dobrym pomysłem jest ustawienie łóżeczka dziecięcego z dala od grzejnika.

Kolejnym świetnym rozwiązaniem jest montaż grzejników niskotemperaturowych. Nie tylko są one przyjazne dla środowiska i naszych portfeli. Są także o wiele bezpieczniejsze dla dzieci. Zapewnienie odpowiedniej temperatury w pokoju dziecka jest bardzo ważne. Musimy brać pod uwagę, że dziecko spędza w tym pomieszczeniu mnóstwo czasu. W ciągu dnia bawi się lub uczy, ale tutaj również śpi. Dlatego temperatura musi być odpowiednio wyregulowana. Z pewnością przydatny okaże się zawór grzejnikowy z termostatem.