Ogrzewamy dom kominkiem - podstawowe informacje

Niezależnie od tego, czy jesteś właścicielem mieszkania, czy domu, głównym obowiązkiem jest zapewnienie ciepła w twoim domu. Obecnie jedną z najbardziej opłacalnych i optymalnych opcji jest wkład kominkowy, system DGP oraz płaszcze wodne. Nowoczesne urządzenia charakteryzują się wysoką wydajnością, bezpieczeństwem i niezawodnością w działaniu. Jednak nawet najmocniejszy wkład kominkowy nie poradzi sobie z ogrzewaniem dużego domu z wieloma izolowanymi pomieszczeniami. W drodze ciepło jest po prostu tracone. Aby temu zapobiec, konieczne jest zainstalowanie w domu wkładu kominkowego z obiegiem wody. Systemy te dostarczają ogrzane powietrze bezpośrednio przez rury i grzejniki. Dzięki temu możliwe jest ogrzanie najbardziej oddalonych pomieszczeń w domu.

Kominek z płaszczem wodnym: cechy pracy i zalety

Zasada działania takiego sprzętu wynika bezpośrednio z nazwy. Wkład kominkowy z obiegiem wodnym wyposażony jest w wymiennik ciepła z wężownicą, przez którą przepływa woda lub płyn niezamarzający. Niezamarzający płyn jest wlewany do obwodu w sezonie zimowym w tych domach, do których okresowo przyjeżdżają właściciele. W miejscu stałego zamieszkania środek przeciw zamarzaniu jest potrzebny tylko wtedy, gdy rury przechodzą przez piwnice lub pomieszczenia na poddaszu. W innych przypadkach zwykła woda nadaje się jako substancja do ogrzewania pomieszczeń. W ten sposób działa wkład kominkowy z obiegiem wodnym:

• płyn chłodzący (woda lub płyn niezamarzający) przechodząc przez wężownicę nagrzewa się w komorze spalania;

• następnie jest wpychany do rur, a przez nie do grzejników;

• chłodziwo, przepływające po całym domu, wydziela energię;

• następnie ostudzony wraca do wkładu kominkowego.

Aby cyrkulacja chłodziwa przez zapętlony system działała lepiej, używana jest specjalna pompa, a zbiornik wyrównawczy służy do ochrony sprzętu przed przegrzaniem. Wymiennik ciepła we wkładzie kominkowym z obiegiem wodnym może być zewnętrzny lub wbudowany. Pierwsza opcja jest idealna do aranżacji systemów dwu- i trzyobwodowych (ogrzewanie i dostawa ciepłej wody lub ogrzewanie grzejnikowe, ogrzewanie podłogowe i ciepła woda). Piec kominkowy z obiegiem wodnym, według opinii konsumentów, ma następujące zalety.

Zalety

Jeśli poprawnie obliczysz moc urządzeń i zminimalizujesz straty ciepła, energia z jednego wkładu kominkowego wystarczy do ogrzania wszystkich pomieszczeń w domu, bez względu na ich wielkość. Powietrze w systemie kominowym z obiegiem wodnym nagrzewa się równomiernie. Z tego powodu prędkość ruchu mas powietrza nie jest tak duża, aby wznosić popiół. Grzejniki i rury schładzają się długo, więc oddają ciepło nawet po wyczerpaniu paliwa we wkładzie kominkowym z obiegiem wodnym. Funkcje ogrzewania w prywatnym domu są takie same jak w mieszkaniu.

Zanim ostatecznie zdecydujesz i kupisz wkład kominkowy z obiegiem wodnym, musisz wziąć pod uwagę wady systemu. W szczególności sprawność urządzenia jest niższa niż przy podłączaniu ogrzewania powietrza z powodu strat ciepła przez metalowe rury i wodę. Konieczne jest przeprowadzanie konserwacji systemu dwa razy w roku, a także ciągłe monitorowanie poziomu i stanu chłodziwa. Instalacja od podstaw jest dość droga i złożona, ale sprzęt z obiegiem wodnym można łatwo zintegrować z istniejącym systemem rur i grzejników.

Po co instalować kominek z ogrzewaniem powietrznym?

Źródła ciepła w powietrznym wkładzie kominkowym wyposażone są w komory grzewcze z dyszami, przez które odprowadzane jest gorące powietrze. Obsługa jest dość prosta. Masy powietrza opływają komorę spalania. Nagrzewają się i wchodzą do rur podłączonych do dysz i rozprowadzane do pomieszczeń. Do głównych zalet wkładu kominkowego z ogrzewaniem powietrznym należą:

• Szybkie nagrzewanie pomieszczenia. Ciepło zaczyna docierać do pomieszczeń zaraz po rozpaleniu wkładu kominkowego.

• Możesz wyjść z domu na długi czas i nie martwić się zamarzaniem chłodziwa w rurach. Po przyjeździe można szybko ogrzać cały dom.

• Ze względu na to, że w montażu wkładu kominkowego z ogrzewaniem powietrznym jest szybki i prosty, będzie on jednocześnie niedrogi.

• Wkłady kominkowe z ogrzewaniem powietrznym mają różne możliwości konstrukcyjne, dzięki czemu można je zamontować w dowolnej części pomieszczenia.