O czym należy pamiętać wybierając grzejnik?

Wybierając grzejnik, trzeba wziąć pod uwagę wiele różnych czynników: idealny kształt, który najlepiej pasuje do projektu lub stylu danego wnętrza, miejsce, w którym grzejnik ma być zainstalowany oraz jego faktyczną moc grzewczą. Przyjrzyjmy się bliżej wymienionym aspektom.

Bardzo szeroki asortyment modeli
Grzejniki są dostępne w różnych typach, kształtach i rozmiarach. Mamy do wyboru grzejniki dekoracyjne, grzejniki łazienkowe, grzejniki elektryczne, grzejniki panelowe lub grzejniki aluminiowe. Wybranie odpowiedniego grzejnika, który spełnia nasze wymagania pod względem projektowym i mocy cieplnej, może być nieco trudne, ale warto poświęcić trochę czasu, by móc cieszyć się ciekawym designem i komfortem cieplnym.

Estetyczna strona grzejników
W przeciwieństwie do ogrzewania podłogowego, grzejniki są widocznymi elementami wnętrza domu. To tłumaczy, dlaczego wiele osób wybiera model najlepiej pasujący do istniejącego wystroju konkretnego pomieszczenia. W dzisiejszych czasach grzejniki są dostępne w tak szerokiej gamie modeli, że początkowo możemy czuć się nieco przytłoczeni. W łazienkach popularne są pionowe grzejniki ręcznikowe. Osoby ceniące klasyczny styl często wybierają grzejniki kolumnowe. Przy ograniczonej przestrzeni sprawdzają się pionowe grzejniki dekoracyjne. Możliwości jest mnóstwo.

Moc grzewcza grzejników
Konstrukcja i wygląd grzejnika jest oczywiście bardzo ważny, ale nie mniej istotną kwestią jest jego moc grzewcza. Czy potrzebujemy dużej mocy cieplnej? A może wystarczy nam grzejnik o słabszej mocy? Decydującym czynnikiem jest tutaj rozmiar ogrzewanego pomieszczenia. Obliczanie rozmiaru pomieszczenia jest łatwe: wystarczy pomnożyć długość, szerokość i wysokość pokoju. Oto prosty przykład: pokój mierzący 3 metry wysokości, 6 metrów długości i 5 metrów szerokości ma objętość 90 metrów sześciennych (6 x 5 x 3).

Rzeczywista pojemność cieplna grzejnika jest uzyskiwana poprzez pomnożenie objętości pomieszczenia przez liczbę watów potrzebnych do zapewnienia optymalnego ogrzewania danej przestrzeni. Jeśli nasz dom jest odpowiednio izolowany, możemy odjąć od 10% do 25% pojemności cieplnej tak, aby utrzymać właściwy poziom mocy cieplnej. Jeśli nasz dom jest słabo ocieplony, musimy natomiast zwiększyć wymaganą pojemność cieplną o 15%.

Lokalizacja grzejnika
Nikt nie lubi marnować energii, dlatego ważne jest, aby starannie wybrać miejsce, w którym będziemy mieli zainstalowane kaloryfery, aby ciepło rozprzestrzeniało się równomiernie po całym pomieszczeniu. W przypadku pomieszczeń w kształcie litery L zaleca się zainstalowanie dwóch grzejników. Umieśćmy grzejniki pod oknami lub tuż obok drzwi. Są to miejsca, przez które ucieka ciepło, a zimno zakrada się do domu.