Kozy grzewcze, czyli piece wolno stojące

 

Kominki wolnostojące typu koza różnią się tym od tradycyjnych rozwiązań, że nie znajdują się w pobliżu ściany, narożnika ani niczego innego.

Możesz ustawić takie kominki w dowolnym miejscu w pomieszczeniu, ale musisz o tym pomyśleć z wyprzedzeniem, nawet podczas budowy domu, aby później nie było niespodzianek w postaci dodatkowych konstrukcji lub zmian dachu. Prawie wszystkie typy kominków, w tym wolnostojące lub centralne, mają podobne elementy konstrukcyjne: kolektor dymu i komin, komorę spalania, strefę spalania i przedspalania. Jednak rozważane przez nas kominki mają swoje własne cechy konstrukcyjne - nie mają ściany nośnej, czyli „ściany pochylonej”.

Mogą być zamknięte lub otwarte (wszystko zależy od życzenia klienta). Pierwszy przypadek polega na całkowitym zamknięciu płomienia za pomocą ognioodpornej szyby, co zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa przeciwpożarowego, a drugi - zwykłego otwartego ognia z kopułą kolektora dymu na górze.

Szczególne miejsce w kształtowaniu wnętrza zajmuje okładzina kominka. Współcześni projektanci nie ograniczają się i tworzą kominki w absolutnie wszystkich stylach. Najpopularniejsze to klasyczne kominki (portale), metalowe awangardy i styl country. Warto jednak pamiętać, że wolnostojący lub centralny kominek powinien nie tylko wpasować się w istniejące wnętrze pomieszczenia, ale także stać się jego główną i niezastąpioną częścią.

W przypadku pieców wolnostojących szczególne znaczenie ma materiał, z którego są wykonane, gdyż wpływa to nie tylko na stylistykę, ale również na funkcjonalność produktu. Właściwości materiału decydują o szybkości wymiany ciepła i czasie, w którym piec może wypromieniowywać zgromadzone ciepło. Piece stalowe produkowane są najnowocześniejszymi metodami. Piece żeliwne to klasyczne rozwiązania oparte na solidnych i wytrzymałych odlewach.

Średnio 1 kW mocy wystarcza do ogrzania 10-12 m². W związku z tym wybiera się odpowiedni model w zależności od powierzchni pomieszczenia. Piec oddaje ciepło na całej swojej powierzchni, także wzdłuż komina. Urządzenia o mniejszej masie nie wymagają dodatkowego wzmacniania podłóg. Piec nie wymaga budowy niszy i można go zainstalować w dowolnym miejscu. Jedynym warunkiem jest możliwość podłączenia do komina. Piec wolnostojący wymaga tylko obecności wentylacji. Nie wymaga budowy wnęki ani obudowy, co obniża koszty instalacji. Podobnie jak inne nowoczesne kominki, takie piece są projektowane i produkowane z myślą o ograniczeniu emisji szkodliwych substancji. Nowoczesne piekarniki radykalnie różnią się od tych, które kiedyś były produkowane. Dziś piec skutecznie ogrzewa pomieszczenie, w którym się znajduje.

Szeroka gama modeli pozwala dobrać, piec do każdego wnętrza. Materiał, z jakiego wykonane są piece, decyduje o ich stylu i wyglądzie. Technologia produkcji pieców żeliwnych pozwala na zdobienie ich wzorami, nadając im bardziej elegancki wygląd. Konstrukcja pieców stalowych stwarza szerokie możliwości innowacji w postaci wykończeń z naturalnego kamienia, płytek i ognioodpornej ceramiki, które pochłaniają i magazynują ciepło.

Niektóre kominki mają nawet małe kółka, podobne do tych na walizkach. Jeśli więc mieszkasz sam, zamiast ogrzewać cały dom, możesz po prostu ciągnąć ze sobą swój mały piec. Kolejną zaletą grzejników wolnostojących jest funkcjonalność. Niektóre kominki mogą pełnić funkcję kuchni. W takim przypadku po obu stronach znajduje się płyta grzewcza, grille i piekarniki. Styl kominka możesz dobrać do swoich potrzeb. Może on być utrzymany w formie klasycznej lub nowoczesnej, lub być stylizowany na wzór rustykalny.