Kilka sposobów na zwiększenie wydajności grzejników

Wydajność grzejników bywa niekiedy trudna do osiągnięcia. Faktem jest, że potrzeba czegoś więcej, niż tylko nowoczesnego, sprawnego i wydajnego grzejnika, aby zmaksymalizować wydajność ogrzewania całego domu. Przedstawiamy kilka sposobów na to, aby system grzewczy dział bardziej efektywnie.

Meble i grzejnik
Jednym z podstawowych błędów użytkowników grzejników jest umieszczanie ich za meblami. Na przykład, nie powinno być zaskoczeniem znalezienie grzejnika umieszczonego za sofą w salonie. Jednym z powodów jest to, że grzejnik zajmuje miejsce na ścianie, więc ludzie często wykorzystują przestrzeń na ścianie z meblami. Niestety, przez taką lokalizację grzejnika duża część ciepłego powietrza emitowanego przez grzejnik zostaje utracona, pochłonięta przez materiał kanapy czy krzeseł. Aby grzejniki pracowały wydajniej, należy upewnić się, że nie są one zasłonięte w żadnym z pomieszczeń.

Ogrzewanie mniejszej przestrzeni
Ogrzewanie mniejszych pomieszczeń może być problematyczne. Nie ma sensu montowanie w nich dużych, nieporęcznych grzejników, które mają zbyt dużą moc grzewczą w stosunku do ilości przestrzeni do ogrzania. W Internecie dostępnych jest wiele grzejników, które są małe i kompaktowe, albo wąskie i wysokie. Drugą rzeczą, o której należy pamiętać, jest zakup grzejnika wykonanego z materiału, szybciej nagrzewającego się, takiego jak stal nierdzewna lub aluminium. Małe pomieszczenie nagrzeje się dzięki nim szybciej, wykorzystując mniejszą ilość energii.

Termostatyczne zawory grzejnikowe
Termostatyczne zawory grzejnikowe działają inaczej, niż tradycyjny zawór grzejnikowy. Termostat jest ustawiony na określoną temperaturę, która może być różna dla każdego pomieszczenia. Urządzenie mierzy temperaturę w pomieszczeniu, a następnie zawór odcina dopływ wody do grzejnika, jeśli ustawiona temperatura została przekroczona lub przepuszcza wodę, aby jeszcze bardziej ogrzać pomieszczenie. Zadaniem termostatycznego zaworu grzejnikowego jest zapewnienie dodatkowej kontroli nad temperaturą w domu, dzięki czemu system grzewczy jest bardziej wydajny.

Odpowiednia izolacja
W trosce o wydajność systemu grzewczego upewnijmy się, że nasz dom jest dobrze izolowany. Grzejniki stają się całkowicie bezużyteczne, jeśli ciepłe powietrze ucieka z pomieszczeń przez ściany, drzwi i okna. Kluczową kwestią jest właściwa izolacja ścian. Ale powinniśmy pamiętać również o tak oczywistych sprawach, jak zamykanie drzwi w sezonie grzewczym. Pomóc w zapobieganiu utracie ciepła może również podwójne oszklenie okien. Dobrym rozwiązaniem jest także umieszczenie małego poziomego kaloryfera pod oknem, aby ciepłe powietrze unosiło się w całym pokoju wraz z przeciągiem.