Jakie wymagania musi spełniać kominek?

Kominek to olbrzymia przyjemność i eleganckie wyposażenie w domu. Jak prawidłowo podłączyć, wybrać kominek, aby spełniał swoją funkcję?

Kominek jest dosłownie tłumaczony z łaciny jako palenisko. Jednak nie wszyscy używają kominka do ogrzewania domu, chociaż nowoczesne technologie pozwalają na zastosowanie konstrukcji, które mogą ogrzać cały dom znacznie taniej i bardziej opłacalnie. Zwykły mały kominek w zimowy chłód oczywiście nie pomoże w pełni poradzić sobie z ogrzewaniem domu, ale jesienią i wiosną będzie wystarczający. W zależności od rodzaju kominka i jego wielkości ogrzewana jest określona powierzchnia pomieszczenia i domu. Na przykład, jeśli masz mini kominek o wymiarach 1020 x 510 mm, będziesz mógł ogrzać pomieszczenie o powierzchni 16-20 m2. metrów. Dekoracyjny kominek świetnie będzie się prezentował w biurze, poczekalniach oraz w pomieszczeniach domu.

Kominki - rodzaje

Kominki są klasyfikowane według następujących czterech głównych cech: Według lokalizacji w pomieszczeniu wyróżnia się kominki - wbudowane w ścianę, ścianę, wyspę i narożnik. Kominki z paleniskiem otwartym z reguły mają niską wydajnośc, która nie przekracza 15%, ale niewątpliwie mają większą wartość estetyczną. Faktem jest, że kontrolowanie procesu spalania i siły ognia w otwartym kominku jest zadaniem dość trudnym, które wymaga dużo czasu i wysiłku, a także dużego zużycia paliwa. Pomieszczenie, w którym jest zainstalowany kominek, w tym przypadku gwałtownie się nagrzewa, a gdy płomień gaśnie, ciepło gwałtownie ucieka. Ponadto otwarte kominki są niebezpieczne, ponieważ nawet mała iskra, na przykład na dywanie może spowodować duży pożar. Z tego punktu widzenia kominek zamknięty jest najbezpieczniejszy i najbardziej ekonomiczny. Wybierając specjalny model możesz ogrzać cały dom lub mieszkanie. Jednocześnie technologia pozwala na samodzielną kontrolę temperatury i intensywności spalania płomienia, oszczędzając drewno opałowe. Sprawność takiego kominka przekracza 70%.

Zgodnie z metodą promieniowania cieplnego kominki są promieniowaniem jednostronnym, dwustronnym i trójstronnym. Pierwszy typ jest najprostszy i najpowszechniejszy. Kominek jednostronny służy do ogrzewania pomieszczenia o powierzchni 90 m2. Kominek z dwustronnym rodzajem promieniowania wyróżnia się złożonością, jednak taki kominek ma wiele wad, z których najważniejsza to brak możliwości optymalnego ogrzania dużych pomieszczeń oraz zapotrzebowanie na większą ilość powietrza. Trzeci typ kominka z trójstronnym promieniowaniem emituje ciepło odpowiednio w trzech kierunkach, ale tylko jeden kierunek ma realną wydajność i korzyści.

Ostatnia klasyfikacja kominków jest przeprowadzana w zależności od rodzaju stosowanego paliwa. Są kominki opalane drewnem, najpowszechniejsze, gazowe, elektryczne i biokominki, które w ostatnim czasie pojawiły się na współczesnym rynku. Kominek elektryczny ma wiele zalet w porównaniu z kominkiem na drewno i gaz. Pierwszą zaletą jest niski koszt w porównaniu z dwoma poprzednimi typami. Drugą zaletą, jak wspomniano powyżej, jest to, że taki kominek nie wymaga dużej konserwacji. Wystarczy zamontować kominek w wybranym przez siebie miejscu i podłączyć go do zasilania. Kominek elektryczny idealnie pasuje do każdego wnętrza. Niektóre modele takiego kominka można wyposażyć w kilka trybów grzania - od słabego do najsilniejszego. Kominki elektryczne mogą pracować bez paliwa. Istnieją jednak modele, które wyróżniają się wszechstronnością i współpracują jednocześnie z drewnem lub węglem.

Kominek elektryczny o mocy do 2 kW ogrzewa pomieszczenie do 20 mkw. m. Oprócz dwóch poprzednich typów kominków, kominki elektryczne pod względem rodzaju instalacji mogą być naścienne lub kątowe. W warunkach mieszkaniowych kominki elektryczne są szczególnie popularne ze względu na ich zwartość, dostępność oraz łatwość instalacji i podłączenia.