Jakie są rodzaje kominków?

Decydując się na instalację kominka w domu, należy określić, jakie funkcje będzie pełnić oraz sposób, w jaki będzie on wkomponowany we wnętrze.

Kominek opalany drewnem

Kominek opalany drewnem to klasyczny przykład pieca, w którym do rozpalania używa się drewna opałowego. Palenisko to konstrukcja składająca się z pieca, portalu i komina. Do rozpałki stosuje się tu drewno liściaste lub nowoczesne brykiety prasowane. Ten typ kominka powinny wybrać te osoby, dla których najważniejsze jest piękno prawdziwego płomienia i przyjemne trzaskanie drewna. Istnieje jednak szereg wad tego typu kominków

Złożona i kosztowna instalacja - usunięcie komina wymaga dużych inwestycji, dużo czasu i wysiłku Kominek tego typu nie nadaję się do instalacji w wielu typach mieszkań. Instalacja jest możliwa tylko przez profesjonalistów. Nawet małe wady w procesie instalacji doprowadzą do tego, że dym dostanie się do domu. Konieczne jest regularne czyszczenie, usuwanie popiołu, odpadów i spalanie.

Kominek gazowy

Modele gazowe są bardziej praktyczne niż ich odpowiedniki opalane drewnem, ich instalacja i obsługa są znacznie łatwiejsze. Pracują z palnikiem gazowym z automatycznym systemem sterowania, więc ogień w nich jest prawdziwy. W kominkach gazowych stosuje się sztuczne drewno opałowe wykonane z przyjaznego dla środowiska materiału niepalnego. Imitują prawdziwe kłody różnych gatunków drzew, dzięki czemu na zewnątrz wyglądają pięknie i naturalnie. Kominki te są wskazane w domach, w których dostępny jest gaz, ale można również używać gazu w butlach. Aby palenisko działało, musisz skierować rurę do kanału gazowego. Takie modele są bardziej ekonomiczne i nie wymagają ciągłego czyszczenia. Instalacja wymaga pozwolenia. Nie zaleca się samodzielnej instalacji. Ta powinna być wykonywana tylko przez profesjonalistów. Niestety tutaj mamy wysoki koszt instalacji wraz z podłączeniem rur gazowych. Kominki gazowe są wygodniejsze niż odpowiedniki opalane drewnem, jednak należy wziąć pod uwagę powyższe wymagania i zachować ostrożność.

Biokominek

Te kominki zostały opracowane przy użyciu nowoczesnej technologii, dzięki temu mamy płomień, ale nie powstaje dym i sadza. Do pracy wykorzystywane jest paliwo płynne - bioetanol. W konstrukcji nie ma komina ani okapu. Biokominek jest łatwy w instalacji i obsłudze. Modele biokominków mogą różnić się konstrukcją, wymiarami i metodami montażu. Pomieszczenie, w którym zainstalowany jest kominek, musi być dobrze wentylowane lub należy zapewnić okap, aby uniknąć dużego gromadzenia się dwutlenku węgla. Odległość od innych urządzeń elektrycznych musi wynosić co najmniej 1 metr. Należy przestrzegać zasad bezpieczeństwa pożarowego.

Kominek elektryczny

Kominek elektryczny to nowoczesny odpowiednik tradycyjnych kominków. Jego główną zasadą działania jest stworzenie jak najbardziej realistycznego i kolorowego efektu płomienia. Osiąga się to za pomocą nowoczesnych technologii, które wykorzystują różne metody tworzenia efektu ognia: ultradźwiękową wytwornicę pary, lampy halogenowe czy wizualizację na ekranie. Dekoracyjny drewniany stos imituje prawdziwe drewno, a wbudowane diody LED tworzą wrażenie żaru. Kominki elektryczne są bezpieczne i praktyczne.

Wybór modelu elektrycznego ma kilka zalet: Wygoda instalacji i obsługi w każdym pomieszczeniu. Jedynym wymaganiem jest obecność gniazdka - a kominek jest gotowy do użycia. Ponadto niektóre modele są wyposażone w efekty dźwiękowe, które pozwalają stworzyć realistyczne wrażenie płomieni, trzaskającego drewna i migoczących węgli. Szereg modeli ma regulowany system ogrzewania, który umożliwia ogrzewanie pomieszczenia w zimowe dni i wyłączanie - w okresie upalnym.