Jak zapobiegać wlatywaniu ptaków do okien?

Stukot ptaka uderzającego w okno to okropny dźwięk. I niestety, uderzenia w okna są dość powszechne dla dzikich ptaków, zwłaszcza w okresie godowym i migracji wiosną i jesienią. Kolizje te często kończą się zranieniem lub zabiciem naszych pierzastych gości. Problem ten w znacznym stopniu przyczynił się do utraty prawie 30% populacji ptaków w Ameryce Północnej od 1970 roku. Dobra wiadomość jest taka, że istnieje kilka prostych rzeczy, które możesz zrobić, aby powstrzymać ptaki przed wlatywaniem w okna. Zrozumienie, dlaczego tak się dzieje, pomoże Ci znaleźć najlepsze rozwiązania dla Twojego domu.

Dlaczego ptaki wlatują w okna

"Badania szacują, że każdego roku w samych Stanach Zjednoczonych od 365 milionów do miliarda ptaków zderza się z budynkami" - mówi Alison Holloran, dyrektor wykonawczy Audubon Rockies i wiceprezes National Audubon Society. Dlaczego więc ptaki tak często wlatują w okna? Odpowiedź jest prosta: ptaki nie postrzegają szkła jako bariery. Gdy siedlisko i niebo są widoczne przez przezroczyste szkło (jak w przypadku szklarni, atrium, salonu słonecznego lub szklanych paneli pokładowych), ptaki często próbują przelecieć przez to, co postrzegają jako nieprzerwaną kontynuację przestrzeni zewnętrznej.

Jednak bardziej powszechną przyczyną uderzeń ptaków jest odbicie krajobrazu i nieba w oknie. "Kiedy widzimy odbicia drzew lub ogrodów na budynkach, my ludzie rozpoznajemy, że to przez okna. W przypadku ptaków to nie jest prawda. Wlatują one prosto w szybę, myśląc, że to krajobraz" - wyjaśnia Miyoko Chu, dyrektor ds. komunikacji w Cornell Lab of Ornithology. Zdarza się, że ptak zaatakuje okno, gdy zobaczy własne odbicie. Dzieje się tak najczęściej w okresie godowym, kiedy ptak może sądzić, że jego terytorium jest zagrożone.

Jak powstrzymać ptaki przed uderzaniem w okna

Istnieje kilka dobrych strategii zapobiegania zderzeniom ptaków z oknami. Ponieważ wiele okien stanowi niewielkie zagrożenie lub nie stanowi go wcale ze względu na ich rozmiar lub umiejscowienie, American Bird Conservancy zaleca zidentyfikowanie i skupienie wysiłków na oknach priorytetowych, szczególnie tych, o których wiesz, że ptaki w nie uderzały. Następnie skorzystaj z poniższych wskazówek, aby zminimalizować zagrożenie.

ptak

Trzymaj karmniki i wanienki dla ptaków poza strefą zagrożenia

Wielu ogrodników stara się, aby ich krajobrazy były atrakcyjne dla ptaków, umieszczając w nich rośliny zapewniające pożywienie i schronienie, ustawiając karmniki i instalując wanny dla ptaków. Jednak, jak twierdzi Daniel Klem, profesor ornitologii i biologii konserwatorskiej w Mulhlenber College w Pensylwanii, ptaki znajdujące się w odległości 10 metrów od okien giną najczęściej. "Po znalezieniu się w tej strefie zagrożenia, ptaki są oszukiwane, próbując dotrzeć do siedliska i nieba widzianego za przezroczystymi szybami lub odbijającego się w szybach refleksyjnych" - mówi Klem.

Audubon Society zaleca umieszczanie karmników i wanienek dla ptaków albo dalej niż 30 stóp od okien, albo bliżej niż 3 stopy. Kiedy ptaki znajdują się bardzo blisko domu, jest mało prawdopodobne, że nabiorą wystarczającej prędkości, aby doznać poważnych obrażeń, jeśli uderzą w okno.

Zmniejsz ilość odbić

"Aby zapobiec uderzeniom ptaków w okna, należy ograniczyć ich odbicia w oknach" - mówi Chu. "Kluczem jest upewnienie się, że robisz to równomiernie na całej szybie - pojedyncza naklejka nie zadziała, ponieważ ptaki będą po prostu latać wokół naklejki".

Użyj białej taśmy o szerokości co najmniej 1/8", aby utworzyć pionowe lub poziome paski na zewnętrznej stronie okien (jeśli są umieszczone wewnątrz, mogą być ukryte przez odbicie, a zatem są nieskuteczne). Podobnie, można użyć dekoracyjnych naklejek ($ 17, Etsy), farby tempera ($ 10, Target), a nawet białe mydło bar, aby stworzyć własne wzory. Tak długo, jak oznaczenia są nie więcej niż dwa cale od siebie, będą one odstraszać większość ptaków.

Inną opcją jest użycie usuwalnej folii okiennej ($12, The Home Depot), która jest łatwa do zastosowania. To daje wygląd nieprzezroczystej powierzchni z zewnątrz, ale nie blokuje widok od wewnątrz. Ma to dodatkową zaletę, że jeśli chcesz obserwować ptaki przy karmnikach, będziesz ukryty przed wzrokiem, więc nie przestraszą się twojej obecności.

Trzymaj ekrany na oknach

Siatki przeciw owadom na zewnętrznej stronie okien mogą znacznie zmniejszyć odbicie światła i zapewnić trochę amortyzacji, jeśli ptak w nie wleci. Upewnij się, że ekrany są założone przez cały rok. Zewnętrzne żaluzje, ekrany słoneczne i markizy również minimalizują odbicia.

Jak pomóc rannemu ptakowi

Ptaki uderzające w okno w pełnym locie często giną od razu. Inne mogą mieć obrażenia wewnętrzne, którym ulegają później, ale niektóre ptaki są tylko tymczasowo wyłączone z działania.

"Wiele ptaków po uderzeniu w okno jest oszołomionych i potrzebuje tylko trochę czasu, aby dojść do siebie. Umieszczenie ich w ciemnym, ciepłym, cichym miejscu pozwala im zebrać siły, a następnie można je uwolnić po 15 lub 20 minutach" - mówi Holloran. Umieść ptaka w pudełku z pokrywką i pamiętaj, aby trzymać koty z dala od niego, gdy będziesz czekać, aż dojdzie do siebie.

Po 20 minutach, jeśli ptak nie odleci o własnych siłach, "lub jeśli zauważyłeś poważny uraz na początku, zadzwoń do rehabilitanta dzikich zwierząt. Doradzą Ci i być może poproszą o przywiezienie ptaka do nich" - mówi Chu.

Podczas gdy okna wnoszą do naszych domów powitalne widoki ogrodu i promienie słoneczne, stanowią śmiertelne zagrożenie dla dzikich ptaków. Ale dzięki kilku prostym zmianom możesz pomóc skrzydlatym gościom uniknąć tego niebezpieczeństwa.