Jak stworzyć swój własny naturalny ogród

Kiedy jego rodzice kupili dom w Carroll w stanie Iowa, Austin Eischeid zobaczył to, o czym marzy wielu aspirujących projektantów ogrodów: puste płótno. "W weekend, kiedy się wprowadzili, przyjechałem do domu z samochodem pełnym roślin" - mówi Eischeid, który w tym czasie pracował nad uzyskaniem tytułu licencjata w dziedzinie ogrodnictwa w pobliskim Ames. Przybył do ich nowego miejsca z jasną wizją krajobrazu przypominającego łąkę z trawami i kwitnącymi bylinami. Na pomysł ten wpadł po wysłuchaniu wykładu ogrodnika Roya Diblika na temat piękna ogrodów naturalistycznych i ich zdolności do przyciągania zapylaczy. Z praktycznego punktu widzenia, Eischeid uznał to podejście za sposób na danie rodzicom odpoczynku od częstego przycinania, podlewania i koszenia.

Zniknął więc przycięty trawnik na podwórku, a także krzewy i przerośnięte pnącza na podwórku. W ich miejsce Eischeid ułożył rośliny w sztolnie, tak jak mogą rosnąć na prerii, czego nauczył się podczas pracy z holenderskim projektantem ogrodów Pietem Oudolfem. Eischeid zastosował również w praktyce techniki wyniesione ze szkoły, takie jak ciasne upakowanie roślin, aby zapobiec zachwaszczeniu.

Po jedenastu latach ogród jest przepełniony trawami i kwiatami i stał się miejscem odpoczynku dla rodziców Eischeida. On sam mieszka teraz w Chicago, gdzie pracuje jako projektant ogrodów, ale jego mama, Belinda, na bieżąco informuje go o tym, jak rośliny się rozwijają i które kwiaty odwiedzają pszczoły. "Wysyła mi 40-50 zdjęć tygodniowo, nie żartuję" - mówi Eischeid. "Nazywa ogród swoją rozrywką".

Dzięki nowemu projektowi, ogród nie wymaga prawie żadnej pielęgnacji. "W ciągu 11 lat był podlewany tylko pięć razy, kiedy były susze" - mówi Eischeid. Jego rodzice pomijają typowe jesienne porządki i pozwalają bylinom wysiewać nasiona, które stanowią pokarm dla ptaków i źródło zimowego zainteresowania. Wczesną wiosną koszą rabaty bylinowe do samej ziemi, ale pozostawiają resztki na miejscu jako kompost, który izoluje glebę i napędza wzrost nowych roślin.

Jak stworzyć swój własny naturalny ogród

Nie trzeba zatrudniać profesjonalnego projektanta krajobrazu, aby stworzyć własny ogród bardziej przyjazny dla zapylaczy. Eischeid ma kilka prostych wskazówek, które każdy może zastosować, aby stworzyć bardziej naturalny styl w swoim ogrodzie.

bylina

1. Zasadź byliny

Eischeid sugeruje, aby wybrać pięć do siedmiu odmian i posadzić kilka z nich w jednej grupie, aby uzyskać fale kolorów i faktur. Powtórz kombinacje w różnych łóżkach, takich jak klastry allium, jeżówki i penstemon obok trawy moroszki.

2. Pozwól roślinom rosnąć naturalnie

Częścią piękna ogrodu jest obserwowanie, jak rozwija się przez kolejne pory roku. Eischeid sugeruje, aby zrezygnować z usypiania główek i zamiast tego obserwować cykl życia bylin: Wypełnianie się, kwitnienie i zawiązywanie nasion.

3. Zaprojektuj punkty zatrzymania

Jeśli wypełniasz ogród roślinami, Eischeid mówi, że ważne jest, aby stworzyć punkty oddechu w postaci pojemników, siedzisk lub fontann. Na podwórku swoich rodziców umieścił trzy wodotryski i pięć małych miejsc do siedzenia.