Jak sprawdzić, czy potrzebujesz nowego pieca

Jednym z najczęstszych pytań, które otrzymujemy o tej porze roku jest to, skąd wiadomo, kiedy jest właściwy czas na wymianę pieca. Szczerą odpowiedzią jest to, że właściwy czas będzie nieco inny dla każdego, w zależności od:

  • Tolerancji na ryzyko: czy są Państwo gotowi zaryzykować nagłą awarię?
  • Koszty energii: jak dużym obciążeniem są Twoje miesięczne rachunki?
  • Twojego budżetu.
  • Komfortu: czy w Twoim domu są ciepłe lub zimne obszary i czy Ci one przeszkadzają?

Istnieją jednak pewne znaki ostrzegawcze, na które powinieneś zwrócić uwagę, aby zaoszczędzić jak najwięcej pieniędzy w dłuższej perspektywie i uniknąć nagłych awarii.

1. Twój piec ma blisko 15 lat

Ogólnie rzecz biorąc, można oczekiwać, że dobrze zainstalowany, regularnie konserwowany piec będzie trwał około 15 lat. Nasz klimat jest zimny tutaj w Toronto, a piece muszą ciężko pracować przez około 8 miesięcy każdego roku.

Zakup nowego pieca, zanim się całkowicie zepsuje, ma pewną zaletę. Daje to czas, aby zdecydować się na odpowiedni model, a nawet skorzystać z sezonowych zniżek lub rabatów. Jeśli jest luty, a twój piec umiera i utknąłeś, możesz nie dostać najlepszą możliwą ofertę.

Starsze piece, jednak nie są prawie tak energooszczędne, jak nowsze modele, co prowadzi nas do pytania o wydajność.

2. Musisz zmniejszyć swoje rachunki za energię

Technologia przeszła długą drogę w ciągu ostatnich 10 - 15 lat, a ogromne ulepszenia zostały dokonane w tym, ile energii zużywają. W latach 90-tych, na przykład, piece średnio około 80% wydajności. Dziś minimum prawne wynosi 90%, a powszechnie spotyka się modele pieców o znacznie wyższej sprawności niż ta. Program EnergyStar zaleca wymianę każdego pieca, który ma 15 lat ze względu na wydajność.

W instrukcji obsługi pieca, będzie liczba zwana AFUE (roczna efektywność wykorzystania paliwa) ocena podana w procentach. Porównaj tę liczbę z wydajnością nowego pieca, a otrzymasz różnicę w wydajności. Kiedy zastosujesz to do swoich rachunków za ogrzewanie w zimie, możesz zobaczyć, ile zaoszczędzisz.

Zwracaj również uwagę na nagły wzrost zużycia paliwa na rachunku za gaz. Jeśli cena za jednostkę pozostała taka sama i tak mają swoje wzorce użytkowania, twój piec może nie działać tak skutecznie, jak kiedyś.

3. Rachunki za naprawy rosną

Podobnie jak twój samochód, twój piec się amortyzuje. Gdy rachunki za naprawę osiągną 600 dolarów, nadszedł czas, aby porównać koszty naprawy do wieku pieca i zdecydować, czy warto kontynuować naprawy.

Dla nowszego, wysokiej wydajności pieca, pojedynczy rachunek $350 naprawy warto. 10-letni piec może nie być wart tak dużej inwestycji. Zgodnie z ogólną zasadą kciuka, gdy koszty naprawy osiągną połowę kosztów nowego pieca, wymiana zdecydowanie ma więcej sensu.

4. Twój piec robi więcej hałasu

Jak piece się starzeją, mogą one zacząć robić hałasy jak pops i bangs. Pomijając irytację, może to być znak, że części są coraz gotowy do awarii. Może to również oznaczać, że przewody nie jest prawidłowo zwymiarowany dla domu.

Jeśli poziom hałasu jest dla Ciebie problemem, zapytaj technika o poziom hałasu dla nowych pieców, które mogą być brane pod uwagę.

5. Widzisz oznaki rdzy, pęknięć lub nadmiernej sadzy

Te znaki zdecydowanie oznaczają, że piec musi być sprawdzone, co najmniej. Najgorszy scenariusz jest taki, że twój piec jest zagrożeniem dla bezpieczeństwa.

Ponieważ Twój piec spala paliwo, ma pewne naturalne produkty uboczne, które mogą być śmiertelne, głównie tlenek węgla. Zazwyczaj są one bezpiecznie odpowietrzane w górę odpowietrznika, ale jeśli twój piec jest starszy, mogą być pęknięcia lub inne wady, które oznaczają, że gaz wycieka do domu.

6. Twój Furnace Cycling Pattern zmienia się

Jeśli twój piec włącza się i wyłącza częściej, lub pozostaje na dłużej niż normalnie by ogrzać swój dom, może to być znak, że niektóre części zawodzą, a inne pracują ciężej, aby to nadrobić.

7. Twój piec nie utrzymuje całego domu komfortowe

Większość domów ma naturalne ciepłe i chłodne miejsca, w zależności od tego, gdzie są na parterze lub innej historii, liczby i wielkości okien, jakości izolacji, a nawet wysokości sufitu.

Jeśli Ci to przeszkadza, nowsze piece znacznie lepiej radzą sobie z utrzymaniem stałej temperatury, nawet jeśli Twój dom nie jest podzielony na wiele stref temperaturowych.