Dlaczego kominek z wkładem jest lepszy od kominka otwartego?

Kominek może być murowany z prawdziwej cegły i zaprawy lub fabrycznie zbudowany z metali. Może też być otwarty lub zamkniętym z wkładem kominkowym. Ten ma wiele zalet.

Czym jest wkład kominkowy?

Wkład kominkowy jest w zasadzie piecem opalanym drewnem lub gazem, który jest przeznaczony do wstawienia do już istniejącego kominka. Zwykle kominek opalany drewnem budowany wraz z domem otrzymuje „wkład”. Wkłady mają niewielkie wymagania, jeśli chodzi o konstrukcje, ponieważ wykorzystujesz istniejący kominek i otwór na wkład. Wkłady są znowu znacznie mniejsze niż kominki, ponieważ są zaprojektowane tak, aby pasowały do otworu, będą miały znacznie mniejsze szklane fronty z tego samego powodu. Wkłady mają na celu wymianę nieefektywnych kominków na drewno na nowe, czystsze urządzenia do spalania.

Kiedy potrzebujesz wkładu?

Potrzebujesz wkładu, a nie kominka, gdy masz już kominek w domu, nie chcesz wykonywać zmian konstrukcyjnych i zależy ci na najprostszej przebudowie. Jedną z największych zmian, która stała się widoczna w dzisiejszych czasach, jest wzrost świadomości ekologicznej, która skłoniła wielu właścicieli domów do zainstalowania wkładów kominkowych. Stosowanie wkładów kominkowych ma kilka zalet.

Nowoczesne wkłady kominkowe są dużo bardziej wydajne niż starsze kominki otwarte, które mają niskie wskaźniki sprawności, wynoszące tylko około 5% do 10%. Jednym z powodów braku wydajności przy paleniskach otwartych jest to, że do ognia jest wciągane ogrzane powietrze z pomieszczenia, co prowadzi do marnowania energii i szybkiego spalania. Wkłady kominkowe posiadają szczelny system, który generuje więcej ciepła, ponieważ ogień pali się znacznie wolniej, a ciepło nie jest marnowane. Sprawność wkładów kominkowych może sięgać nawet 80%.

Wkłady kominkowe z certyfikatem EPA mogą zredukować emisję spalania drewna praktycznie do zera, co oznacza, że twój wpływ na środowisko jest znacznie mniejszy niż w przypadku kominka z otwartym paleniskiem.

Zainstalowanie wkładu kominkowego pozwala zaoszczędzić pieniądze na rachunku za energię. Bardziej wydajny system ogrzewania opalanego drewnem oznacza, że do ogrzania domu potrzeba mniej gazu, oleju lub energii elektrycznej. Kiedy wkład nie jest używany, zamknięte, szczelne szklane drzwi zapobiegną ucieczce ogrzanego powietrza wewnętrznego przez komin, a także przedostawaniu się zimnego powietrza z zewnątrz do domu, zarówno ciepłego, jak i zimnego, co obniża koszty energii.

Oprócz tego, że są przyjazne dla środowiska, kolejnym głównym powodem, dla którego właściciele domów instalują wkłady kominkowe, jest oszczędność pieniędzy na kosztach przebudowy. Możesz uzyskać nowy wygląd kominka i lepszą wydajność bez konieczności wykonywania poważnych prac remontowych.

Oprócz praktycznych zalet wkładów kominkowych są one również bardzo estetyczne. Do wyboru jest wiele stylowych i pięknych modeli. Niektóre wkłady kominkowe są instalowane równo z powierzchnią kominka, całkowicie wewnątrz obecnego paleniska, a niektóre wystają z paleniska na kilka cali nad palenisko, ale wszystkie tworzą w pomieszczeniu atrakcyjny punkt centralny, oprócz zapewnienia dużej ilości ciepła podczas ostrej zimy.

Podczas montażu wkładu obowiązują bardzo specyficzne wymagania dotyczące wkładu kominowego do urządzenia. Zwykle konieczne jest, aby fachowiec zainstalował wkład kominowy o odpowiednim rozmiarze. Wkłady kominkowe mają samoczyszczące szklane drzwi, które mogą dosłownie spalić nagromadzony kreozot ze szkła, dzięki czemu oglądanie ognia jest wygodne. Ponieważ są uszczelnione, mogą również rozwiązywać sporadyczne problemy z przeciągami. Jeśli na przykład silny podmuch wiatru wpadnie do komina, szklane drzwi zapobiegną przedostawaniu się spalin do domu.