Czy to problem, jeśli mój piec wielokrotnie zatrzymuje się i zaczyna?

Normalne systemy grzewcze nie pracują ciągle, ale zamiast tego włączają się i wyłączają kilka razy na godzinę. Jednak, gdy piec wyłącza się znacznie częściej niż zwykle, oznacza to kłopoty.

Ten rodzaj problemu z piecem nazywany jest "krótką pracą cykliczną". Przyjrzyjmy się 4 powszechnym przyczynom.

1. Filtr powietrza jest zatkany

Jeśli filtr powietrza zatyka się brudem, przepływ powietrza do wymiennika ciepła staje się ograniczony, a element przegrzewa się. To z kolei uruchamia wyłącznik wysokiego limitu (wyłącznik bezpieczeństwa).

Aby rozwiązać ten problem, wystarczy wyłączyć piec i wymienić filtr, jeśli masz typ jednorazowy. Stałe filtry, które lepiej chronią piec i są bardziej przyjazne dla środowiska, są przeznaczone do czyszczenia i ponownego użycia.

Niezależnie od tego, jakiego filtra używasz, pamiętaj, aby sprawdzać go co miesiąc i wymieniać lub czyścić co minimum 90 dni.

Dla jeszcze lepszego przepływu powietrza, otworzyć niektóre z otworów wentylacyjnych i mieć swój piec koło dmuchawy czyszczone.

2.Twój termostat jest problemem

Sprawdź swój termostat, aby ustalić, czy jest włączony. Upewnij się, że jest przełączony na "OGRZEWANIE" i ustawiony na właściwą temperaturę. (Jeśli ustawienie temperatury jest zbyt niskie, piec będzie się wyłączał częściej niż byś chciał).

Zastanów się również nad umiejscowieniem termostatu. Powinien on być umieszczony z dala od źródeł ciepła lub zimna (takich jak słoneczne okna wychodzące na południe lub przewiewne drzwi) i zamontowany około 1,5 metra nad podłogą.

Upewnij się, że nie jest zamontowany zbyt wysoko, ponieważ, jak być może pamiętasz z lekcji fizyki, gorące powietrze unosi się do góry. Jeśli termostat zarejestruje ekstremalne temperatury, może to spowodować skrócenie cyklu pracy pieca.

Innym możliwym problemem może być nieprawidłowe działanie termostatu, który nie wysyła sygnału do pieca. Sprawdź to z kolegą. Jedna osoba powinna stać obok termostatu, druga obok pieca. Powoli podnieść ustawienie termostatu i słuchać hałasu z pieca. Brak jakiegokolwiek dźwięku wskazuje, że może być potrzebna profesjonalna naprawa lub wymiana termostatu.

3. Masz brudny czujnik płomienia

Czujnik płomienia pieca gazowego jest urządzeniem bezpieczeństwa, które odcina dopływ gazu ziemnego, gdy nie zostanie wykryty płomień. Jeśli czujnik płomienia zostanie zadławiony sadzą lub korozją, nie może działać prawidłowo i będzie wyłączać zawór gazu.

Jeśli podejrzewasz, że masz ten problem, dostać eksperta naprawy pieca tak szybko, jak to możliwe.

4. Piec jest zbyt duży dla Twojego domu

Twój piec może być po prostu zbyt duży dla wielkości domu. Ponadgabarytowych piec będzie ogrzewać przestrzeń zbyt szybko, wyłączyć, i gwałtownie rozpocząć ponownie, gdy dom ochładza się w dół.

To zatrzymywanie i uruchamianie jest nie tylko irytujące, ale także marnuje energię i zużywa piec szybciej niż zwykle. Ponadto, Twój dom nigdy nie jest naprawdę spójne, komfortowa temperatura.

Najlepszym rozwiązaniem jest wymiana pieca na prawidłowo dobrany, energooszczędny model, zwłaszcza jeśli ma on ponad 15 lat.