10 wskazówek dotyczących sadzenia roślin towarzyszących

Rośliny, podobnie jak ludzie, czerpią korzyści z towarzystwa. W ogrodzie niektóre pary roślin mogą przynieść piękne i korzystne rezultaty. Istnieje jednak wiele folkloru na temat sadzenia towarzyszącego. Niektóre opowieści obdarzają rośliny mocami superbohaterów, które ogrodnicy uważają za niewystarczające z naukowego punktu widzenia. Istnieje jednak wiele realistycznych powodów, dla których rośliny dobrze czują się razem. Oto 10 sposobów na to, aby Twój ogród stał się piękniejszy, bardziej wydajny i mniej pracochłonny dzięki sadzeniu towarzyszącemu.

1. Rośliny szybko rosnące są idealnymi roślinami towarzyszącymi dla roślin wolno rosnących.

Na przykład, sadzić chłodne warzywa sezonowe z dłuższym sezonem, warzywa ciepłolubne, aby uzyskać jak najwięcej korzyści z działki. Jest to tzw. uprawa międzyplonowa, która pozwala uzyskać dwie uprawy na tej samej powierzchni. Posyp szybko kiełkujące nasiona rzodkiewki pośród wolniej dojrzewających marchewek. Można zbierać rzodkiewki, podczas gdy marchew nadal rośnie. Inną dobrą parą międzyplonową jest sadzenie szalotek wokół brokułów i kalafiorów; zbieraj szalotki, zanim brokuły lub kalafiory urosną na tyle duże, aby je zacienić.

2. Zaplanuj uprawę sukcesyjną.

Kiedy wysiewasz nasiona lub sadzisz sadzonki, zastanów się, ile czasu upłynie, zanim będziesz mógł je zebrać. Na przykład sałaty chłodne dojrzewają od 45 do 55 dni. Sałatę można zbierać nieprzerwanie aż do nadejścia upałów, kiedy to rośliny wysiewają nasiona i kończą swój sezon. Następnie puste miejsce należy wypełnić roślinami ciepłolubnymi, takimi jak pomidory lub papryka.

3. Sadzić rośliny jadalne razem z kwiatami.

Jeśli chcesz mieć ogród kwiatowy i warzywny, dlaczego ich nie połączyć? Kwiaty i warzywa to idealne rośliny towarzyszące. Kwiaty dodają koloru do ogrodu warzywnego i mogą błyszczeć po zebraniu plonów warzyw.

grządka

4. Połącz rośliny kwitnące sezonowo.

Wykorzystaj naturalny czas kwitnienia poszczególnych gatunków roślin. Na przykład kwitnące wiosną rośliny cebulowe, takie jak tulipany, żonkile i krokusy, wyglądają spektakularnie rosnąc wśród wczesnowiosennych bylin, takich jak krwawiące serca, niezapominajki i dzwonki wirginijskie. Połącz wiosenne rośliny cebulowe i byliny (oraz letnie rośliny cebulowe i byliny, takie jak lilie i jeżówki) na tych samych rabatach i obwódkach, aby cieszyć się choreografią ich kwitnienia w tym samym sezonie.

5. Twórz nasadzenia schodkowe.

Cieszcie się wspaniałością wszystkich kwiatów, uprawiając najwyższe rośliny z tyłu, średniej wielkości w środku, a najkrótsze z przodu rabaty lub obwódki. Do wysokich bylin należą baptisie, buddleje i ostrokrzewy. Średniej wielkości byliny to jeżówka purpurowa, jeżówka wąskolistna i floksy. A do niskich bylin należą rozchodnik, dianthus i mięta.

6. Łącz pnącza z pnączami.

Para roślin używana przez Indian północnoamerykańskich to kukurydza, kabaczek i fasola. Łodygi kukurydzy stanowiły podporę dla fasoli, a pnącza kabaczka przykrywały ziemię jako żywy mulcz, który tłumił chwasty. Inne kombinacje pnączy i żurawin obejmują uprawy winorośli, takie jak arbuzy i melony, które wężem przechodzą przez rzędy słodkiej kukurydzy. Można też dodać kratkę z tyłu łóżka, aby ogórki i fasola pnąca mogły rosnąć pionowo, oszczędzając w ten sposób miejsce.

7. Zasadź okrycie.

Niektóre rośliny, takie jak hybrydowe róże herbaciane, są piękniejsze w górnej części rośliny - gdzie eksponują swoje kwiaty - niż w dolnej części rośliny - gdzie odsłaniają swoje kolczaste łodygi. Aby ukryć mniej atrakcyjne nogi róż, sparuj z nimi fantazyjnie ukwiecony dianthus lub miętę.

8. Dobierz w pary kumpli od zbiorów.

Klasyczny śródziemnomorski duet kulinarny, bazylia i pomidory, również dobrze radzą sobie razem na tej samej grządce, ponieważ lubią te same warunki wzrostu: pełne słońce, gorące temperatury, dobrze przepuszczalną glebę i zdrową dawkę nawozu. Są one gotowe do zbiorów w tym samym czasie, zbyt, do letnich potraw, takich jak makarony, pizze, sałatki i frittatas.

9. Mieszaj rodzaje liści.

Dodaj wizualną różnorodność do swojego ogrodu cienistego, łącząc w pary różne rodzaje roślin liściastych. Na przykład sercowate, gładkie liście hosty wyglądają pięknie w połączeniu z teksturowanymi i drobno powcinanymi liśćmi paproci.

Zobacz rośliny o niezwykłych liściach.

10. Różnorodność roślin. Czerp z różnorodności.

Sadząc w ogrodzie wiele różnych gatunków roślin, zwiększasz zainteresowanie dzikiej przyrody swoim podwórkiem. Różnorodność roślin zapewnia zdrowszy ekosystem dla pożytecznych owadów, ptaków i motyli. Na przykład, zmieszaj kwiaty wytwarzające nektar, takie jak monarda, buddleia i winorośl trąbkowa, z roślinami żywicielskimi dla larw, takimi jak milkweed i pietruszka, aby zwabić motyle, takie jak monarchy i jaskółki.