Strona główna » Dla wtajemniczonych » Jak palić w kominkach i kominkach z płaszczem wodnym z dodatkiem do drewna AnLen®

Jak palić w kominkach i kominkach z płaszczem wodnym z dodatkiem do drewna AnLen®

Tematem, jak palić prawidłowo w kominkach,  poświęciliśmy całą stronę www.czystykominek.pl . Zapraszamy do zapoznania się z nią w całości. Poniżej podajemy jednak w skróconej formie techniczny aspekt rozpalania w kominku z dodatkiem do drewna AnLen®

 1. Określ wagę drewna przeznaczoną do załadunku kominka;
Wykorzystanie wagi łazienkowej dla wyznaczenia masy drewna:

 • ustaw na wadze karton, kosz lub inny pojemnik;
 • odczytaj wskazanie wagi;
 • włóż do pojemnika przewidzianą do spalenia ilość drewna;
 • odczytaj wskazanie wagi;
 • odejmij od wskazania wagi z pkt. iv wskazanie wagi z pkt. ii, różnica stanowi masę drewna.
Po określeniu wagi drewna przystępujemy do określenia ilość środka, którą potrzeba wraz z paliwem zadać (oprószając drewno) do kominka.

 1. Minimalna koncentracja AnLen® CZYSTA SZYBA KOMINKOWA niezbędna dla oczyszczenia szyby kominkowej wynosi od 0,6 g / 1 kg drewna (brykietu, peletu) do 1,25 g / 1 kg drewna (brykietu, peletu) i jest zależna od rodzaju drewna oraz od jego wilgotności (bardziej wilgotne paliwo wymaga wyższej koncentracji środka).
Kieliszek / miarka lekarska (20 ml) to około 15 g. Jednorazowy załadunek drewna do kominka to najczęściej około 5 kg. Odpowiednia ilość środka dla 5 kg opału to około 1/3 kieliszka / miarki lekarskiej (20 ml).
 1. Odmierz/odważ właściwą (zależna od masy opału) ilość aktywatora AnLen® CZYSTY KOMINEK CZYSTA SZYBA.
Metoda postępowania przy oprószaniu paliwa aktywatorem AnLen®:
W pobliżu kominka rozłóż gazetę lub karton. Ułóż szczapy drewna na przygotowanym podłożu. Oprósz w miarę równomiernie szczapy drewna od strony miazgi aktywatorem AnLen® CZYSTY KOMINEK CZYSTA SZYBA przed podaniem do kominka w sposób przypominający przyprawianie potraw, np. solenie mięsa. W przypadku zabezpieczenia opału przed wpływem wilgoci lub warunkami atmosferycznymi możliwe jest przygotowanie większych porcji paliwa przyprawionego środkiem. Zwróć uwagę żeby całość odmierzonej porcji aktywatora znalazła się na powierzchni przygotowanej porcji opału. Paliwo jest gotowe do użycia.
 1. Przygotuj kominek do pracy. Wyczyść palenisko, usuń popiół z popielnika jeżeli jest go zbyt dużo.
 2. Przygotuj podpałkę, ułóż szczapy w stos.
 3. Otwórz lufcik pod paleniskiem.
 4. Ustaw szyber na czopuchu w taki sposób aby umożliwić maksymalne odprowadzanie spalin
  z paleniska.
 5. Rozpal

Kolejne porcje paliwa przygotować zgodnie z opisem pkt. 1, 2, 3.

 

Regulacja pracy kominka

W ciągu kilku minut od rozpalenie dochodzi do aktywacji AnLen® CZYSTY KOMINEK CZYSTA SZYBA. Po około 10 minutach ustaw odpowiednio lufcik pod paleniskiem, czopuch pozostaw otwarty. Odpowiednio ustawione powietrze jest wtenczas gdy obserwujemy wysoki płomień, a jego kolor jest złoty. Palący się stos zacznie wydzielać duże ilości ciepła. Ilość ciepła bezpośrednio zależy od ciśnienia powietrza przepływającego przez stos paliwa (turbulencja) oraz koncentracji środka (koncentracja – odpowiednia ilość aktywatora do masy paliwa). W celu ustabilizowania pracy kominka i utrzymania stałej temperatury w komorze spalania należy ustawić przepływ powietrza przez stos paliwa poprzez właściwe ustawienie lufcika. Właściwe ustawienie powietrza gwarantuje, że zabrudzona szyba oczyszcza się, a kolor płomienia ma barwę złotą.

Oczyszczanie się zabrudzonej szyby i utrzymywanie jej w czystości przez cały czas palenia w kominku jest indykatorem właściwego doboru powietrza oraz właściwej koncentracji środka AnLen®.

 

Uzupełnianie paliwa

Zadając kolejną porcję szczap należy przygotować opał zgodnie z pkt. 1, 2, 3, wprowadzić drewno do paleniska. Jeśli ilość drewna jest podobna jak w poprzednim załadunku to nie należy zmieniać ilości powietrza. W przypadku gdy załadujemy więcej drewna to należy zwiększyć nieco ilość dostarczanego do urządzenia powietrza (otworzyć lufcik pod paleniskiem lub podnieść wydajność dmuchawy) na 5÷10 minut, a potem wyregulować powietrze zgodnie z powyższym opisem.

 

Wykorzystując AnLen® zaobserwujesz kilka zjawisk, z którymi do tej pory nie miałeś do czynienia:

 

 1. Szyba i wnętrze kominka oczyszczają się w czasie spalania opału.
 2. Kominek jest w stanie stabilnie pracować.
 3. Kominek utrzymuje stałą temperaturę przez bardzo długi czas.
 4. Szczapy wypalają się wolniej i znacznie dokładniej.
Prawdopodobnie zauważysz, że spalanie drewna z AnLen® CZYSTY KOMINEK CZYSTA SZYBA daje zupełnie nowe możliwości, a praca kominka staje się stabilna, wydajna i CZYSTA. Pozyskujesz ciepło o nieporównywanej z niczym jakości. Niektórzy mówią, że ciepło jest jakby głębsze. Żeby zobrazować o co chodzi z jakością ciepła należy posłużyć się porównaniem. Potrawa zagrzana w kuchence mikrofalowej jest ciepła ale tylko bezpośrednio po wyjęciu z kuchenki, potem gwałtownie traci temperaturę. Ta sama potrawa przygotowana na kuchni węglowej lub gazie długo utrzymuje przyjemną temperaturę, jest niejako „nasycona” ciepłem, jest przegrzana. „Nasycenie” ciepłem zapewnia pewna szczególna własność AnLen® CZYSTY KOMINEK CZYSTA SZYBA, w czasie spalania porządkuje on fale cieplne. Jeżeli kominek jest wyposażony w płaszcz wodny zauważysz, że woda jest dogłębnie przegrzana i niesie wysoki ładunek energetyczny. Jeśli ma wyłożenie komory spalania szamotem to szamot nasyca się większą ilością ciepła.

 

Zalety spalania drewna z wykorzystaniem AnLen® CZYSTY KOMINEK CZYSTA SZYBA

 

 1. Oczyszczanie szyby kominkowej i wnętrza kominka w czasie spalania opału.
 2. Większa niż 20% wilgotność drewna nie powoduje już niskotemperaturowego spalania z wydzielaniem sadzy i smoły.
 3. Przepalanie kominka z naniesionych wcześniej osadów sadzy i smoły dzięki wyższej i równomiernej temperaturze wkładu kominkowego.
 4. Sadza wydziela się w minimalnych ilościach, głównie w czasie rozruchu i uzupełniania paliwa. Przy ustabilizowaniu pracy kominka nad kominem widać drobne obłoczki białego dymu lub tylko falujące ciepłe powietrze.
 5. Nie występuje niskotemperaturowa korozja kominka przez co wydłuża się czas eksploatacji wkładu kominkowego.
 6. Powstałe ze spalania drewna spaliny nagrzewają jednorodnie wkład kominkowy co wydłuża jego żywotność.
 7. Lepiej wykorzystane paliwo. Kominek produkuje głównie ciepło, a nie sadzę, smołę i dym.
 8. Obsługa kominka ograniczona jest do minimum dzięki długim czasom pracy urządzenia w stanie równowagi.
 9. Paliwo wypala się dokładnie, całkowicie i zupełnie.
 10. Żar utrzymuje się długo i w zależności od ilości zadanego drewna znacznie ułatwia niewygaszanie kominka (dotyczy wkładów kominkowych przeznaczonych do spalania ciągłego – praca ciągła).
 11. Poprawiony jest komfort cieplny dzięki lepszemu przenoszeniu ciepła przez spaliny oraz jego lepszemu przejmowaniu przez wkład kominkowy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *